معرفی


تاریخچه
یکی از موسسات و صنایع آستان قدس، کارخانه نان ماشینی میباشد که در مشهد مقدس به نام نان رضوی معروف است، در خیابانها و محله های این شهر مقدس فرآورده های آنرا در معرض فروش گذاشته اند و مردم برای خرید نان رضوی در فروشگاههای آنان همواره در صف ایستاده اند تا از نانهای خوشمزه و مطلوب خریداری نمایند. امروز نان رضوی بصورت یکی از مطلوبترین خوردنیها در آمده و یکی از سوغات مشهد مقدس میباشد، زائران قبر مطهر امام رضا علیه السلام و مسافران مشهد مقدس هنگام ترک این شهر از این نان ها خریداری میکنند و برای تبرک به شهر و دیار خود میبرند، نان رضوی به انواع گوناگون تهیه و در اختیار خریداران قرار میگیرد. در یکی از گزارشهای آستان قدس که بطور رسمی در سال 1354 تنظیم گردیده و نگارنده نسخه ای از آن را در دست دارد چنین آمده است: در سال 1346 به منظور تامین نان مورد نیاز بیمارستان شاه رضا در قسمتی از محوطه بیمارستان و در محل خبازخانه قدیمی کارخانه نان رضوی با سرمایه گذاری در حدود چهار میلیون ریال ایجاد گردید، و در سال 1347 مقرر گردید تولید کارخانه که مازاد بر احتیاج بیمارستان به نظر میرسید باجاره واگذار شود، و در این مورد در جرائد آگهی هائی منتشر گردید ولی کسی از آن استقبال نکرد. در سال 1351 به منظور توسعه کارخانه اقدام به تاسیس شرکت سهامی خاص نان قدس رضوی گردید که هم اکنون تحت این نام فعالیت میکند،در سال 1353 ظرفیت تولید کارخانه نان رضوی از چهار تن به دوازده تن در روز افزایش یافته و با خرید ماشین آلات و وسائل مختلف کارخانه هم اکنون بصورتی در آمده که میتواند ضمن تامین نیاز مصرف کنندگان انواع نان سفید و فانتزی روزانه متجاوز از یکصد و پنجاه هزار واحد نان مخصوص تغذیه رایگان را تولید نماید. در نظر است قدرت تولید کارخانه را به حدود بیست و چهار تن در روز افزایش دهند. در سال 1355 طرح ایجاد یک واحد تولید کیک تمام اتوماتیک با ظرفیت اسمی هجده هزار تن در سال مورد تصویب قرار میگیرد، و ضمن انعقاد قرارداد با یک کمپانی خارجی کار احداث این پروژه با زیر بنای ده هزار متر مربع در زمینی به مساحت یکصد وسی هفت هزار و هفتادوسه متر مربع در ابتدای جاده قوچان آغاز میگردد و مقداری از عملیات آن تا سال 1357 بطول می انجامد، و در هنگام انقلاب اسلامی عملیات متوقف میگردد.
کارخانه نان رضوی بعد از انقلاب:کارخانه نان رضوی پس از انقلاب نیز به فعالیتهای خود ادامه داده و پس از تکمیل ساختمان و نصب ماشین آلات با همت متخصصان و کارشناسان و کارگران این واحد صنعتی را به نحو مطلوب راه اندازی کرده و در حال بهره برداری میباشد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی کارخانه شماره یک با تعداد نهصد نفر کارگر برای تولید سه شیفت در شبانه روز بصورت نیمه تعطیل در آمده و با ادامه این وضع در سالهای 59،58،57 ، شرکت زیان دید، و کارشناسان مسائل مالی نظر دادند که شرکت قادر بکار نیست و باید منحل گردد و به کار آن خاتمه داده شود. ولی مقامات تصمیم گیرنده در آستان قدس با انحلال شرکت موافقت نکردند و تصمیم گرفتند به منظور جلوگیری از بیکار شدن کارمندان و کارگران این واحد تولیدی فکری بنمایند و بعد از این مقرر شد که بدهی کارخانه را از محل اعتبارات آستان قدس تامین کرده و برای جلوگیری از ضرر و زیان مجدد نیروهای فعال را بسیج نمایند در این هنگام که آستان قدس تصمیم گرفت کارخانه را مجددا براه اندازد، هئیت مدیره کارخانه و کلیه دست اندرکاران فعالیت را شروع کردند و عملیات مونتاژ و نصب ماشین آلات آغاز گردید و کارخانه شروع به کار کرد بطوریکه در نیمه سال 1360 به مرحله سود دهی رسید، و کارخانه شماره دو در روز عید سعید فطر سال 1361 رسما کار را آغلز کرد. کارخانه شماره 2 دارای دو خط تولید تمام اتوماتیک میباشد و با ظرفیت هر خط نه هزار تن در سال در نوع خود یکی از مجهزترین کارخانه ها میباشد.

مأموریت سازمان
تعریف ماموریت:بیانیه ماموریت یک سازمان فلسفه وجودی سازمان را به تصویر می کشد و معرف کسب و کار اصلی سازمان است.
بیانیه ماموریت:شرکت نان قدس رضوی تولید کننده انواع نان، نان های کره ای مغزدار، کیک، کلوچه، شیرینی و بیسکویتشرایطی را فراهم می آورد که قیمت های محصولات از نگاه مصرف کنندگان و مشتریان منطقی و متناسب با کیفیت بالای محصولات بوده و برای تمامی مشتریان از هر گروه سنیدر دسترس باشد و در عین حال با فراهم نمودن بهترین خدمات ممکن برای مشتریان، روابط قوی و دوجانبه ای با مصرف کنندگان برقرار نماید.

چشم انداز، اهداف، راهبردها
بیانیه چشم انداز، عبارتی است که سازمانها با استفاده از آن، افق دستیابی به اهداف خود را ترسیم می کنند وآینده ی مشخص با دستاوردهای نسبتاً ایده آل و افتخار آمیز را به ذی نفعان خود نوید می دهد. بیانیه چشم انداز: برند ارجح برای مصرف کنندگان و یکی از پنج شرکت برتر ایران در صنعت نان و کیک.